poniedziałek, 22 marca 2010

22 marca 2010. Żółta belka.

Po egzaminie na biały pas – czas na dodanie do niego żółtej belki. Egzamin na 9 kup zdaje się w krótkim czasie (około 3 miesięcy) po pierwszym egzaminie w taekwondo ITF.
Na 9 kup wymagane są oczywiście również wszystkie techniki z poprzedniego egzaminu. Do tego dokładamy kilka nowych technik. Najważniejszy jest pierwszy układ – Chon-Ji oraz walki trzykrokowe z partnerem (3 elementy).
Taekwondo jest jak wiadomo dalekowschodnią sztuką walki, a zatem wszystko ma swoje znaczenie i do wszelkich gestów dodaje się ideologię. Na 9 kup, tak jak na poprzedni i każdy kolejny stopień trzeba znać konkretny zestaw wiedzy teoretycznej (plus oczywiście wiedza z poprzedniego egzaminu). O co może pytać egzaminator?
Na żółtą belkę należy znać regulamin dojang (sali treningowej). Przed wejściem na salę trzeba wykonać ukłon. Ukłon jest tradycyjnym wyrazem szacunku. Gest ten wykonywany przy wejściu i wyjściu z sali treningowej wyraża szacunek dla taekwondo, ćwiczących je i samego miejsca, gdzie odbywają się treningi. Podczas treningu należy unikać niepotrzebnych rozmów, zachowywać koncentrację i skupienie. Nie powinno się jeść, palić tytoniu i spożywać napojów – co jest chyba oczywiste. Nie należy nosić obuwia oraz bez pozwolenia instruktora wykonywać jakiekolwiek ćwiczenia. Wszystkie uwagi i zapytania do instruktora należy kierować przed i po treningu, a nie w jego trakcie.
Należy wiedzieć co symbolizują poszczególne kolory pasów. I tak: Biały- bezradność i niewinność początkującego ucznia. Żółty- ziemię z której roślina kiełkuje wypuszczając pierwsze pędy i powoli umacniając korzenie będące podstawą dalszego rozwoju ucznia. Zielony- intensywny rozwój rośliny tak jak rosnące umiejętności ucznia w taekwondo. Niebieski- niebo w kierunku którego roślina pnie się i rozrasta w potężne drzewo tak jak wzrastają umiejętności ćwiczącego. Czerwony- kolor krwi, symbolizuje niebezpieczeństwo wskazując na wysokie umiejętności ćwiczącego. Czarny- dojrzałość i przebiegłość ćwiczącego, oznacza także iż posiada mocne podstawy do dalszego zgłębiania tajników taekwondo. Pas powinien mieć 5 cm szerokości i 5 mm grubości. Szerokość belki powinna wynosić 5 mm i powinna być umieszczona w odległości 5 cm od końca pasa. Pasem powinno przewiązywać się 1 raz, ponieważ symbolizuje to: - dążenie do jednego, obranego celu, - szacunek i lojalność wobec jednego mistrza, - zwycięstwo za pomocą jednego ciosu.
Następnym pytaniem jakie może paść z ust egzaminatora podczas egzaminu na 9 kup to: dlaczego w TKD ITF są 24 układy formalne? A więc zgodnie z interpretacją generała Choi (twórcy TKD), nawet najdłuższe życie jest w obliczu wieczności niczym więcej, jak pojedynczym dniem. Stąd dwadzieścia cztery układy taekwondo, jak dwadzieścia cztery godziny dnia, jak całe życie pojedynczego człowieka.

Do nazewnictwa używanego w wymaganiach warto dodać nazwę kolejnej strefy, Nopunde: strefa wysoka. Wklejam też słowniczek, który może przydać się zdającemu:

Liczebniki Koreańskie, od 1 do 10 (wymagane na egzaminie):

1) hana, 2) doul, 3) set, 4) net, 5) dasot, 6) yasot, 7) ilgot, 8) yodul, 9) ahop, 10) youl.

Ap – w przód
Yop – w bok
Dwit – w tył
Jirugi – uderzenie ręką
Junbi – przygotować się
Kyongle – ukłon

FORMY:

-Chon-Ji. Składa się z 19 ruchów. Oznacza Niebo- Ziemia.

KOPNIĘCIA:

YOP CHAGI: Kopnięcie boczne.
TWIMYO AP CHAGI: Kopnięcie proste z wyskoku.

TECHNIKI RĘCZNE:

ANNUN SOGI KAUNDE JIRUGI: Uderzenie proste na strefę średnią w pozycji jeźdźca.
GUNNUN SOGI NOPUNDE JIRUGI: Uderzenie proste na głowę.
GUNNUN SOGI BAKAT PALMOK CHOOKYO AP MAKGI: Blok przed uderzeniem w głowę.
NIUNJA SOGI AN PALMOK KAUNDE MAKGI: Blok na środkową partię ciała w pozycji niunja sogi.

SAMBO MATSOGI:

-3 elementy z partnerem. Walki 3 krokowe w pozycjach Gunnun Sogi oraz Niunja Sogi.

INNE TESTY:

TEST GIBKOŚCI – ćwiczenie określa egzaminator.
TEST SIŁY – pompki. Ich ilość określa egzaminator.
TEORIA – Kilka pytań z zakresu wiedzy o TKD itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz