Wcześniej wspomniałem co nieco o zagadnieniach teoretycznych na biały pas ITF, teraz warto wspomnieć o tym, co trzeba będzie wykonać ze swoim ciałem. Po zagadnieniach egzaminacyjnych trochę wyjaśnienia swoimi słowami by ewentualnie ułatwić komuś skojarzenie techniki bądź pozycji.
Jeśli chodzi o pozycje to niby na wymaganiach są dwie, ale znać ich trzeba trochę więcej. Na przykład dalsze elementy (formy, sambo matsogi) wykonuje się przecież z pozycji gunnun sogi. No, ale oficjalnie trzeba znać te dwie:
CHARYOT SOGI – Pięty złączone, palce stóp pod kątem 45 stopni, nogi wyprostowane, ręce lekko ugięte – zaciśnięte pięści. W tej pozycji wykonuje się ukłon w TKD.
NARANI JUNBI SOGI – Stopy rozstawione równolegle na szerokości barków. Ręce lekko ugięte w łokciach, dłonie zaciśnięte w pięści na wysokości biodra. Ręce tworzą takie niby koło. Łokcie blisko tułowia. Pozycja wyjściowa np: do układów.
Jeśli chodzi o formy to są to najprostsze ruchy w cztery strony świata: uderzenia i bloki. Z boku wyglądają banalnie, ale jak już wielokrotnie pisałem – jeśli nie miałeś nigdy kontaktu z TKD spróbuj je zrobić poprawnie za kilkoma pierwszymi razami. U nas w grupie początkujących nikt (w tym ja) nie robi ich dobrze. Problemy są różne: szerokość pozycji, jej długość – nie wspominając o „fali”.
SAJU JIRUGI (w obu kierunkach) – „uderzenia w cztery strony świata”.
SAJU MAKGI (w obu kierunkach) – „bloki w cztery strony świata”.
Jeśli chodzi o kopnięcia to póki co dwa podstawowe + dwa wymachy.
APCHA OLLIGI – prosty wymach wyprostowaną nogą w przód.
GOLCHO OLIIGI – Wymach prostą nogą przed siebie, od apcha olligi różni się tym, że robimy przy końcu wymach na zewnątrz.
DOLLYO CHAGI – To kopnięcie powszechnie znane jako „sierpowe”, „okrężne”.
AP CHAGI – Kopnięcie powszechnie znane jako „proste”. Szybki „wystrzał” z kolana mniej więcej na poziom brzucha przeciwnika.
Jeśli chodzi o techniki ręczne to najbardziej przerażająca dla nowicjuszy jest…ich nazwa. A to dopiero podstawowe bloki i uderzenie.
NARANI SO KAUNDE JIRUGI – uderzenie ręką w przód w pozycji narani sogi.
GUNNUN SO KAUNDE JIRUGI – uderzenie ręką w przód w pozycji gunnun sogi.
GUNNUN SO BAKAT PALMOK NAJUNDE YOP MAKGI – blok na niską partię ciała z zaciśniętą pięścią w pozycji gunnun sogi.
GUNNUN SO SONKAL NAJUNDE YOP MAKGI - blok na niską partię ciała z otwartą dłonią w pozycji gunnun sogi.
GUNNUN SO AN PALMOK KAUNDE YOP MAKGI – blok na środkową partię ciała w pozycji gunnun sogi.
Sambo matsogi to walka treningowa według określonych ruchów. Poruszanie się w pozycjach tradycyjnych wraz z wykonywaniem technik. Na 10 kup potrzebne są dwa elementy:
- Bez partnera: trzy ciosy proste w przód (gunnun so kaunde jirugi), trzy bloki w tył (gunnun so an palmok kaunde yop makgi), kontratak jirugi.
- Bez partnera: trzy kopnięcia ap chagi w przód, trzy bloki w tył (gunnun so bakat palmok najunde yop makgi), kontratak ap chagi.
Inne testy na 10 kup to: TEST GIBKOŚCI (ćwiczenie określa egzaminator), TEST SIŁY - pompki. Ich ilość określa egzaminator. I to o czym pisałem wcześniej czyli podstawowa teoria.
Po tych kilku tygodniach zauważam pewnego rodzaju „uspokojenie”, opadnięcie emocji. Początkowy szał i podniecenie związane z rozpoczęciem treningów minęło. Teraz nastał czas żmudnej pracy, po której nie zawsze efekt będzie od razu zauważalny. Pojawi się znużenie powtarzaniem układów i zdenerwowanie, bo rozciągnięcie nie będzie się chciało poprawić tak szybko jak dotychczas. Ale to jeszcze nic. W przyszłości przyjdą też zapewne kryzysy, zwątpienia. Trzeba być na to gotowym. Po to by ostatecznie twój przeciwnik wylądował z neryo chagi na czole :).
11 grudnia skończyłem brać l-carnityne. Brałem ją niecały miesiąc zgodnie z zaleceniami i przy równoczesnym treningu. Z efektu (wspartego dietą) nie jestem jednak zadowolony. Tak naprawdę trudno powiedzieć czego zabrakło, co było nie tak. Może to po prostu zwykły szmelc, może miałem jakieś błędy w diecie. Cały czas waga wynosi mniej więcej tyle ile przed cyklem ze spalaczem. Więcej w to póki co nie inwestuje, zostaje przy witaminach i kolejnych dokupywanych listkach HMB.
środa, 16 grudnia 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz